Produkty

Zhotovujeme svépomocí stolek pod akvárium

Líbí se vám velká akvária a chtěli byste si nějaké pořídit domů? Zkušení akvaristé tvrdí, že velké akvárium je snazší co se týče údržby, než malé, a že se tamní ekosystém lépe udržuje v chodu. Ceny samotných akvárií nebývají příliš vysoké, naopak poměrně drahé jsou zejména stolky pod akvária. A zvláště pak pod ta velká, objemná. Někdy je však lepší nežli sázet na dřevěnou konstrukci, opatřit stolek z ocelových nosníků – svařovaný. Při troše šikovnosti jej zvládnete vyrobit i sami.

ocelové nosníky

K výrobě stolku budete potřebovat ocelové duté profily, jejichž pevnost bývá dostatečná pro statickou zátěž akvária naplněného vodou o větším objemu mezi dvěma sty a pěti sty litry. Jestliže si nejste jisti, jaké rozměry profilů si zvolit, konzultujte výpočet nosnosti materiálu s některým strojařem konstruktérem, který se vyzná v mezích pevnosti pro dané tabulkové konstrukční oceli. Nezapomínejte, že ve hře bývá obrovská hmotnost celé konstrukce, například akvárium o objemu 200 litrů váží naplněné vodou i s dekoracemi a substrátem zhruba 260 kg.

pilový kotouč

Bez pilového kotouče to nepůjde

Jak chcete nařezat ocelové profily, když nemáte pilový kotouč nebo pilový list? Kotoučová pila na řezání ocelových nosníků je základní vybavení dílny a bez ní si neporadíte. Nepotřebujete tu sice soustružnický nůž ani tvarovou frézu, ale bez pilového kotouče to opravdu nepůjde.

Nejprve si pečlivě odměříte délku jednotlivých nosníků a poté je upnete do svěrek a odřežete pilovým kotoučem na přesně vyměřenou délku. Následně upravíte bruskou či pilníkem hrany řezů tak, aby je bylo možno pevně svařit a svár nepopraskal pod tíhou naplněného akvária. Pomocí elektrické svářečky nebo svařovací soupravou plamenem spojíte nařezané díly, sváry zbrousíte a pak už jen stolek obložíte dřevem a opatříte případně dvířky nebo skleněnými regály.