Produkty

Proč nám ubývá kolagen?

Co to je kolagen? Jedná se o protein neboli bílkovinu, která se nachází v našem těle. Najdeme ho v kostech, kůži, svalech, šlachách, orgánech, cévách, očích a na mnoho dalších místech v našem těle. Tvoří zde důležité funkce. Kolagenu máme několik typů, konkrétně až 28, ale v našem těle se nejvíce vyskytuje kolagen typu I. až V.

lidské tělo

Kolagen je pro nás důležitý, ale bohužel, jak stárneme, naše tělo produkuje stále méně a méně kolagenu. A dokonce, kolagen, který se přece jen vytvoří, se rychleji rozkládá, takže také rychleji mizí z našeho těla. Nedosahuje už takové kvality, jako když se nám tvořil například ve dvaceti letech. Nejvýrazněji se tato změna zaznamenává u žen, které si projdou menopauzou. Je to přirozený proces a je naprosto normální, že s věkem dochází k nižšímu obsahu kolagenu v našel těle.

Jak zjistíme, že máme méně kolagenu, než je vhodné? Neexistuje žádný krevní či jiný test, kterým můžete množství kolagenu ve svém těle zjistit. Ale můžete si všímat jistých příznaků, které vám napoví, že dochází k jeho úbytku.

oko

Mezi známky ubývajícího kolagenu patří například vrásčitá a ochablá pleť, která postrádá bývalou pružnost, především v obličeji. Tam jsou nejdříve známky nedostatku kolagenu viditelné v očním okolí. Ochabování svalů a jejich bolest bývá taky jedním z příznaků nedostatku kolagenu, stejně jako méně pružné šlachy a vazy. To vše se projeví ztíženým a někdy i bolestivým pohybem, který vám dříve nedělal žádný problém. Bolesti kloubů také předpovídají chybějící kolagen. Někdy se k bolesti připojí i artróza. Mohou se objevit také potíže s trávením, které jsou způsobené tím, že dojde k tomu, že výstelka střev se důsledkem nedostatku kolagenu stane tenčí. Jak vidíte, je důležité, abychom měli dostatek kolagenu. V pokročilém věku je tedy vhodné začít užívat doplňky stravy, například kolagen mořský.