Business

Kam se instalatérské řemeslo posunulo za třicet let

Že technický pokrok proniká i do instalatérského řemesla https://www.kanalizace-instalateri.cz/technicky-pokrok-pronika-i-do-instalaterskeho-remesla, není žádnou horkou novinkou, odehrává se to však postupně a relativně pomalým tempem v rámci měsíců až let, ale zaměříme-li se na dobu před třiceti, čtyřiceti lety, objevíme celou řadu inovací.

Ti z vás, co pamatují dobu socialismu, si možná ještě vybaví typické instalatérské kousky, kdy se učni v učňovských střediscích seznamovali s řezáním závitů do pozinkovaných trubek, které pak navzájem spojovali pomocí těsnicí tkaniny, tzv. česání. Dnes se od pozinkovaných trubek již upustilo a voda se rozvádí výhradně v plastu, například v polypropylenových trubkách, které se spojují tepelným svárem.

vodovodní baterie

Další zajímavostí ze současného světa instalatérského řemesla je čištění odpadů a kanalizací speciálními tlakovými čističi a mechanickými frézami. Výkonné stroje si dovedou snadno poradit s každým typem kanalizace a úspěch zaznamenávají i tam, kde naprosto selhávají amatérské pokusy.

instalatérské práce

Zájemci o podlahové topení se dnes již nemusí obávat defektu potrubí v podlaze. Když totiž před pár desítkami let něco v podlaze prasklo, nebylo jednoduché lokalizovat přesné místo závady a bylo mnohdy nutné sáhnout po sbíječce a z podlahy vytvořit tankodrom. Umíte si jistě představit tu spoušť kvůli jedné malé dírce. Dnes však mají instalatéři k dispozici formovací plyn s obsahem nejlehčího plynu – vodíku, anebo akustické tyče Hykron, s nimiž není nutné nic bourat. Tato zařízení spolehlivě objeví i ty sebemenší trhlinky a vybouráte pak pouze místo defektu, které se následně snadno opraví.

Možná, že i vás napadnou další technologické vymoženosti instalatérského řemesla. Je moc dobře, že existují, a že jsou pak instalatérské práce na mnohem vyšší úrovni, než tomu bylo před pár desítkami let. Instalatéry dnes také málokdo bere za hlupáky, protože ti se musí vyznat v celé řadě technologií z oboru rozvodů vody, odpadů, kanalizace a také topení – topenářských prací a instalací, oprav, seřizování a revizí plynových spotřebičů a rozvodů.